Innehåller annonslänkar

Glad och trevlig Valborg till er alla. Här blir det lite städning och ut i växthuset. Jag ska nog ta bort plastväxthuset och låta alla växter vara i stora växthuset. Har lite stödvärme på nätterna och börjar avhärda det som går. Det vore trevligt om vi kunde städa växthuset och börja använda det när gäster kommer. Det är vårat uterum på sommaren.
Om jag är pigg ikväll ska jag sjunga med kören annars blir det grillning med familjen. Ska känna på den och sova middag.
Klänning här

Hos revisorn gick det bra. Lika nervöst varje år om man tjänat som man sagt och betalat in tillräckligt med skatt. Ett år när det gick för bra fick jag restskatt på nästan 300 tusen. Då fick man jobba på ännu mer så man kunde betala in det och ta ut lön, numera jobbar jag inte så hårt. Ett tusen kronor tillbaka, det tackar man för. Får man ett vettig pension så är jag glad och det har jag kollat upp och haft möte på banken om. Jag har skött mig och då räcker det för mig.

Åkte till Löfstad Slott handelsträdgård mest för myset. Titta på allt vackert och äta lunch. Köpte mig en till Björnbärshallon och några nya perenner. Perenner fyller jag på hela tiden.

Komma dit en solig dag, gå där och strosa och sätta sig och äta en sådan avkoppling för mig. Jag älskar handelsträdgårdar och åka omkring själv har jag inga problem med.

Det blev en avokadosallad och en kaka. Mums. Sitta mot en husvägg i solen. Älskar.


Här finns massa fint att titta på.

På vägen hem stannade jag i Linköping på Mio, Plantagen och Blomstertorget. Hittade så fina Millionbells som ska bo i mina blomlådor vid fönstren. Det är lite för kallt för att plantera dem ännu så de åker in i växthuset ett tag till. Jag satte egna petunior men de tog sig inte i år. Så jag ska se om jag kan ta skott och hålla liv i några och ta sticklingar till nästa år.
Imorgon får ni se mitt utekök som vi kommer använda mycket i helgen.
Ni som undrade över solskyddet jag köpt så finns det HÄR. After Sun lotion är också toppen och även det till läpparna. Snart dags för Kroatien. Då måste man smörja sig.
Ha en fin Valborg bästa bloggläsare.
Kram Lotta
Snygga höga jeans HÄR och byxor i linneblandning HÄR


Solkräm Doz Apotek
