Dagar med familjen

Jag ska ha några dagar utan sociala medier nu, så detta inlägget har jag uppdaterat till er igår och imorgon tar jag ledigt här ifrån. Så skönt att bara ha några dagar med familjen. Hoppas du får det med. Idag ska Kalle och jag till Gränna och vandra med vänner så det kan ni få se en annan dag. Det ska bli så härligt.

Uteköket har klarat sig bra i vinter, något lite skev i bänkskiva men det var det förra året med. Vi är nöjda. Ett lager färg med Timmergrå kan det bli.

Klänning här

Jag ska göra ett kryddland bakom där mot berget men då sa Kalle att en pizzaugn hade varit kul att mura upp. Ja, ja det blir inte än på länge så snabb är han inte men drömmar har vi. Man vill bli klar med det man påbörjat först, men lite kryddor fick det bli när killarna lagar mat och ett kryddlnd lite senare.

De här krukorna har jag spanat in och tipsat er om HÄR och ska ha i lite olika höjder men den här stora är svår att få tag i. Hittade en sista på Blomstertorget, fick bli lite olika Timjan i den.

Salladen har jag odlat själv och den ska vi äta av i helgen.

Skål och bestick HÄR och HÄR

Igår var mamma och bonuspappa här och vi grillade. Blev inga bilder på det , men jättegod mat med grekiska smaker.

Kryddor ställs under fiberduk på natten, för kallt ännu att ha framme

Nu får ni ha en fin dag så ska Kalle och jag åka iväg när Elin och Karl är kvar när vi kommer hem och ikväll ska vi mysa med dem och imorgon också. Ha det fint så återkommer jag på söndag igen.

Kram Lotta

Gullig blus HÄR och HÄR

Andra fina Utekök HÄR och HÄR

Ny parfym Caia HÄR

Kommentarer

Tack för din kommentar, den publiceras efter granskning.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *