Mer vintergrönt och inköp av julklappar

Igår blev det en lite hyacint i min lilla kruka som jag gjort på keramiken. Såg nu att det blev den fula sidan på koppen med skarven på bilden men jag är så glad för mina små alster. Jag har märkt att jag uppskattar alla mina loppisfynd mer och mer och min egen keramik. Visst köper jag en del nytt, men tänker oftast vi har ingen plats.

Pynta med spansk mossa och stjärnanis är fint.

Ljusstaken på översta hyllan och den med stjärnor på är sånt jag tagit gratis på den delen av återvinningen som man kan få saker. Jag brukar också lämna mycket saker där. När vi flyttade var jag stammis där kan man säga säga. Stjärnorna har jag också köpt för 20 kr på loppis.

Igår när jag stod i växthuset så hade värmen stängts av och jag märkte inte det förrän det blev väldigt dimmigt. På torsdag när vi flyttar in saker i Sjöstugan så ska vi också ha ca 7-8 grader där inne så vi kan förvara våra växter där på vintern. Då kommer ingen värme vara på i växthuset.

Nästa år ska jag plantera mer av det som jag älskar ha i kransar. Tänk så bra när man har vintergrönt hemma så man bara kan gå och plocka av allt som man vill ha i kransar. Ett paradisäpple ska ska sättas och massa annat. Nu får trädgården vila, jag ska bara få ner mina lökar på onsdag innan jag ska på keramiken.

Vi ska börja med frukost på Scandic för det gjorde vi alltid förr när vi skulle ut på julklappsjakt

Ha det fint

Kram Lotta

Kommentarer

Tack för din kommentar, den publiceras efter granskning.

4 reaktioner på ”Mer vintergrönt och inköp av julklappar”

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *