Snödroppar och tranor

Vilken ljuvlig dag jag hade igår. Jag älskar när man kan vara ute och pyssla i trädgården. Det är sådan skillnad för mig att ha det här lilla huset och den här lilla trädgården. Allt är så lätt att göra fint och man hinner på mycket på en dag.

Jag älskade verkligen vårt gamla hus och vår gamla trädgård så mycket, men nu är jag så glad att vi inte bor stort eller har lika stor trädgård. Allt har sin tid.

Igår tvättade jag och bytte sängkläder, passade på att hänga ut och torka sängkläderna utomhus.

Inomhus blev det några andra blårutiga påslakan här och kuddarna från Hemtex. Ängeln som jag hängt på väggen har vi haft i våra boende sedan vi blev tillsammans. Den har jag fått av min farmor.

När jag var hos min terapeut så uppenbarade sig/ såg jag en ängel som la sina vingar över sjön och vårt hus. Precis som solens strålar som breder ut sig över sjön och trädgården. Ängeln är min symbol för det som finns som gör mig trygg och lugn, det vi kan känna som något större. Vår skyddsängel som får hänga där vid sängen som den gjort i alla våra sovrum.

Nu tittar första snödropparna fram och tranorna har kommit tillbaka. Ljuvligt.

Isen har börjat smälta och vattnet tittar fram. Våra djur älskar vårt sjövatten.

Jag plockar in grenar och ser fram emot gröna kvistar och blommor.

Tvättar golven med såpa och lavendeldoft. Hann städa huset också. Ja det går fort i detta lilla huset och jag är inte så skitnoga. På med nya mattan. Kollade på en sådan här matta röllakan men så dyr, den kan man hitta på loppis.

Bytte duschdraperi också till det blommiga från Jysk. Har två som jag brukar byta med. Är väldigt nöjd med högskåpet här och skulle väldigt gärna vilja ha matchande kommod här i framtiden.

Andra fina duschdraperi här och här

Superskön byxa med kortare ben här, passar med stövlar eller sandaler i sommar

Nu är det jobbdag för mig igen. Hoppar in två extra dagar, en dag denna veckan och en dag nästa vecka. Det funkar toppen bara jag har en hemmadag emellan. I tisdags när jag gick hem hade kommit massor nya snygga kläder så det blir kul att se idag. På Gekås i helgen ska jag kika på allt annat än kläder, det behöver jag inte köpa där. Muggar och frukostporslin till flotten, de här och här muggarna är så fina.

Nu sätter jag fart som jag brukar säga, ikväll går jag på lite ledighet igen efter kören.

Kram Lotta

Tvål, doftar så gott HÄR och HÄR har en stor i duschen

Önskar mig, så fina HÄR

Fina påskägg HÄR

Muggar så fina Kitchentime HÄR

Kommentarer

Tack för din kommentar, den publiceras efter granskning.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *