Jag är ifatt, i balans och bokat resa

Jag har varit lite upptagen några dagar. Fick en extra dag ledigt som jag inte skulle ha från början så jag har passat på att få ut mina plantor. Alla blommor är nästan på plats, jag ska måla om blomlådorna i Timmergrå samma som växthuset och få ner mina petunior men sedan är alla blommor på plats. Jag ska åka och köpa något att ha mellan i lite vitt tror jag.

Grönsakerna i jorden, det är sått och alla tomater, paprika, chili mm har börjat avhärdats. Jag är ifatt, i balans om man nu kan vara det. Det är ju alltid något skoj som man vill så/odla osv . Älskar det! Växthuset är städat och nu ska jag leta stolar på loppis.

Jag har gurka och pumpor som ska vara kvar i växthuset ett tag till. Lite kryddor mm Det här är livet på riktigt. Älskar trädgårdslivet och lagt undan mobilen och scrollat väldigt lite.

Första koppen kaffe här ute när hunden kissar och sedan när jag skrivet klart till er ska jag göra frukost i Sjöstugan eller växthuset. Tycker alltid det är så mysigt att göra något lite annorlunda så man skapar minnen som man bär med sig, en känsla som man bär med sig till ett annat år. Då när man upplever det igen så får man en känsla av inre frid och minns hur härligt det var. Det ger glädje både när man gör det och senare.

Jag har också varit på en massa ärenden i fina Vimmerby. Gud vad jag älskar den staden. Så lagom och har allt man behöver, åker gärna dit då det är nära för mig. Eller till Västervik. Jag köpte whiskeytunnor till framsidan och till båten hos Jem &Fix . Orkar inte bära runt på alla krukor. Här ska det bli ett rosa svartöga. De här tunnorna kan stå ute året om. Jag har också handlat till kalaset vi ska på i helgen.

Jag blev överraskad igår av Philip som kom och hade plockat blommor och handlat och lagade en fantastisk god middag. Det var så fint när Philip kom och berättade att det luktade så gott och alla blommor som slagit ut. Han bor ju stan nu och han blev påmind om det som är hans barndom när han kommer till oss. Philip har alltid älskat blommor, grönsaker, odla osv precis som jag. Min dotter är likadan.

När de var små plockade de alltid en stor bukett blommor till morsdag.

Tallrikar här, underlägg här

Han lagade röding och efterrätt. Glass i citron. Jag har tyvärr inga recept, men det var sååå gott.

Nu ska jag fixa frukost här till killarna och sedan till frisören som hade tid med mig idag. Jag har en bra utväxt nu och ska börja resan med att bli min riktiga färg, grått skulle jag tro 🙂

Vi ska en pysseldag är hemma när jag kommer hem från frissan. Det blir kul och mysigt att ha Kalle hemma i 4 dagar, fest ska vi på osv. Vi har bokat resa också men det får jag berätta mer om senare. Jag ska se om vi ska sätta upp hylla och i Sjöstugan och få upp lite fint frukostporslin från Ernst , koppar, glas, bricka mm

Ha en fin helg alla fina bloggläsare.

Kram Lotta

Sommarklänningar här ( 25% för medlemmar) Rea Cellbes egna varumärke här och blusar här

Kommentarer

Tack för din kommentar, den publiceras efter granskning.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *