Hej alla fina! Jag har haft en innepysslardag med att tillverka egna ljus. Kalle och jag firar nyår hemma och i år är vi själva. Det passar oss bra eftersom jag inte orkar vara uppe på sena middagar och fester och Kalle är inget för det heller längre. Vi är väldigt gärna hemma på nyårsafton med vår hund.
Kalle som tycker om att laga mat ska bjuda på trerätters ikväll så det blir mycket gott.
Igår tog vi en vandring på Östgötaleden och det blev över en mil. Det var så härligt! Vi älskar att ut och gå alla tre och Pettson blir så glad när han kan springa i skogen. Findus fick vara hemma, han kan inte följa med när vi går så där långt.
Solen lös när vi började att gå och när vi var framme vid bilen hade det börjat mörkna så vi var ute i ca 4 timmar.
Vi hade våra ryggsäckar på oss och packat lite matsäck men det blev pilsnerkorv och ärtsoppa på stormköket.
När vi fick Pettson så började vi att gå längre promenader och då skaffade vi oss lite bättre utrustning så vi kan klara oss en dag. Vi skulle behöva satsa på några bättre Walkingskor framöver. Att åka till fjällen och göra dagvandringar framöver är något vi längtar efter.
En liten brasa eldade vi också för värmen skull för man blir lite kall när man står still.
När vi kom hem startade vi en brasa och tog en bastu och jag var i sjön 3 gånger och Kalle badade 5 gånger.
Jag tänkte jag skulle dela lite mer tankar hur jag tänker över 2025 och hur mitt 2024 varit men det får bli en annan dag. Nu önskar jag er alla ett riktigt GOTT NYTT ÅR.
Personligen så är jag på en bra plats i livet och vill bara fortsätta ha det som jag har nu. Jag orkar inte så mycket emellanåt så att få hål för återhämtning är det viktigaste för mig så jag kan fortsätta dela mitt liv här och allt annat som jag tycker om. Alla delar i livet måste ha sin tid för det är så mycket jag tycker om och vill göra.
Nu ska jag duka lite fint här ikväll, med tallrikar här, de här glasen och fina servetter här. Underlägg här som matchar tallrikarna. Lite mysigt ska vi ha det. Kalle har gjort förrätt i de här fina glasen och efterrätt i de här.
Ta hand om dig fina bloggläsare. Jag känner inte dig men är glad att just du vill läsa här.
Kram Lotta
Jag har ju en sådan här paljettklänning men den får vänta till en annan fest
Hej alla fina bloggläsare. Hoppas ni mår bra. Jag har tre dagar till innan jag ska jobba lite mer i klädaffären så jag ska ta hand om mina lediga dagar. Idag ska vi gå en långpromenad. Älskar att gå i skogen och vi mår bra av att röra på oss.
Nu när vi går in i 2025 så har jag funderat mycket på hur jag vill fortsätta med bloggen och instagram och här på bloggen kommer det fortsätta att vara som det har varit.
Här blir det lite av allt, ibland bilder från kameran eller mobilen. Ibland djupare samtal och tankar ibland ytliga saker. Bloggen tycker jag om och jag tycker om att skriva till er med att ha lite av allt.
På instagram kommer jag bli ännu mer personlig på stories. Där kommer ni får möta mycket mer av den Lotta jag verkligen är som inte är så lätt att visa genom en blogg. Sedan kommer jag fortsätta med lite finare bilder och reels i mina inlägg. Så här kommer bloggen vara som det brukar vara.
Jag har inte så mycket samarbete längre och jag jobbar inte så hårt för att ha det heller så jag tjänar inte så mycket pengar som jag gjorde förr men jag har så jag klarar mig än så länge. Inför 2025 ska jag försöka att skala ner ännu mer på vissa saker men sedan så tjänar jag mina pengar genom annonslänkar/reklam och valt bort massa blinkande reklam här för jag tycker att det är fult och stör.
Bloggen kommer se ut som den gör nu med olika tips osv men jag tipsar ju såklart mycket men köper ju inte allt själv.
Så 2025 kommer rulla på här som det varit och jag kanske ser om jag kan hitta fler samarbetspartner som vill jobba långsiktigt och så mitt jobb i klädaffären. Den största förändringen blir på stories på instagram där jag vill visa ännu mer den jag är. Jag tror det bara blir viktigare och viktigare att människor får följa andra människor som är äkta och visar hela sin verklighet och personlighet. Jag kommer använda mina kanaler till lite av varje.
Nu ska vi äta frukost och ut och gå en mil, blir så skönt. Ni som frågade om Pettsons sele så har den här som är toppen fast i grönt och långkoppel här . Vi har ju köpt en bra fritidsutrustning för både oss och hunden men viktigast är ju bara sätta på sig skorna och ut och röra på sig.
Ha det fint, så ska jag dela mer tankar senare hur jag tänker kring mig som person 2025
Den här dagen har varit så trevlig och mysig men jag är dålig på att ta kort och visa bilder här från mitt liv när jag är med andra för jag har respekt för att alla inte vill synas och man kanske vill godkänna bilder innan man lägger upp på andra osv . Vi överraskade min mans bästa vän fru med lunch/middag idag på Slottholmen i Västervik.
Vi tycker så mycket om Slottsholmen och de hade aldrig varit där men tycker om Västervik så det blev ju toppen. Skönt att hitta på något på dagen så blir man inte så trött heller när kvällen kommer.
På sommaren ser det ju lite annorlunda ut men vi tycker om att kunna sitta vid vattnet och priserna på mat är inte dyrare än vad det är på en vanlig restaurang i Linköping. Vi har lika långt till Linköping som Västervik och då åker vi oftare till Västervik för att äta nu för tiden.
Maten var var väldigt god och det var lugnt och skönt och vi hann prata av oss om allt som vi ville hinna med att prata om.
När vi kom hem tog vi kaffe i Sjöstugan och killarna tog en bastu. Det blev en toppenfin dag.
Nu ska vi vila oss lite och imorgon kommer min barndomsvän på fika med sin man och då kan det bli bastu även för mig. Nu har jag beställt julklappen jag fick från jobbet blev en sådan här som vi behövde, fick även ett set med de här om blir toppen till sommaren grillmiddagar. Kalle ska ju bygga utekök i sommar med grillbänk osv det blir kul.
Inne blir det nog inte mycket gjort på ett tag, hade tänkt bygga garderober men energin finns inte till att dra igång nya projekt så vi ska göra klart vår båt först och lite mer utomhus. Det finns mycket kul att se fram emot i vår.
Vi är fortsatt mest lata här, men sedan kom jag på att vi har ju varit ute och gått idag över en mil så då var vi kanske inte så lata direkt. För mig är att gå i naturen ren och skär återhämtning. Kalle fick jobba några timmar idag så då tog Pettson och jag en långpromenad.
Igår lockade jag håret och åkte på kören. Det tar ju bara 10 min att locka håret och ändå gör jag inte det så ofta. Jag har en sådan här locktång som är jättebra men lätt att bränna fingrarna. Tur att det finns smink när man känner sig som en blek människa, kör med Foundation (3C) här som är superbra. Att måla ögonbrynen gör stor skillnad och den här är super och räcker länge.
Jultröja förra året, liknande här , liknande jacka här, kjol här
När jag kom hem blev det lunch och sedan gick jag och la mig och mediterade men somnade lite. Så skönt!
Det finns inte så mycket vi måste göra här hemma så vi fortsätter mest att lata oss. Ikväll blir det plockmat. Vi har massor av goda ostar, skinkor osv så det blir enkelt med maten också. Jag vann massa goda ostar på paketleken också.
Jag försöker få in lite av varje i livet och ha mina lugna hemmadagar när vi bara kan vara i naturen osv Imorgon och på söndag ska vi umgås med vänner så då blir det lite av det sociala livet igen.
Imorgon har vi en överraskning för min mans bästa väns fru som fyllt 50 år och på söndag kommer en av mina finaste barndomsvänner hit med sin man på fika.
Nu ska jag ta och hänga upp lite tvätt här och lägga in en ny men sedan blir det nog att jobba lite här vid datorn. Nu när julen är över så blir det mycket lugnare januari och februari för mig.
Jag är ingen bra bloggare nu känner jag för jag har knappt tagit några bilder denna julen och ingen i familjen vill bli fotograferade utan vill bara få vara som de är. Vi har i alla fall haft en väldigt avslappnad och skön jul och jag har latat mig mest. Det har varit så fint och mysigt överallt och vi har varit så omhändertagna som har alla omkring oss.
Vi har varit bortbjudna mest hela julen så då kopplar jag av och passar på att vila mig. Kvällen före julafton var vi här hemma och åt god mat och spelade Bingolotto. Killarna bastade också och jag kom hem kl 15 från jobbet.
Det blev olika sorters plock och allt var så gott. På julaftons kväll var jag också i kyrkan och det var magiskt.
Nu ska jag ta ut Pettson en sväng innan jag ska göra iordning mig för körsång igen. Vi ska sjunga julens sånger och mamma och bonuspappa kommer och lyssnar och så ska vi äta här efteråt. Det blir en mysig kväll.
Vi har städat lite här hemma för här ser ni att det är lite stöktigt. Nu har jag torkat golvet och är redo för en ny fin dag. Här får ni också se min fina julklapp som jag fick. Vi har Secret Santa och köper bara till en person, fast jag ger ju en paket till barnen också. Jag fick den här väskan som är superfin. Har önskat mig en lite mindre väska med ett snyggt band.
Godmorgon fina bloggläsare och hoppas ni har lite ledig tid framför er eller får umgås med någon ni tycker om. Jag ska jobba 4 timmar men sedan ska jag hem till familjen. Idag kommer Elin , Karl och katten My.
Philip bor i Sjöstugan så han har sitt egna boende nu och Kalle har brassat på värme och vi har eldat osv.
Igår gjorde Philip så god mat till oss och jag vilade mig mest hela dagen så idag känner jag mig pigg. Jag behöver mycket sömn emellanåt och behöver vila och sova ikapp så det var det jag gjorde igår.
Bilderna är från förra året när vi hade snö. I år har jag inte köpt så mycket blommor, det är inte så många paket för de har önskat sig dyra saker och fått en sak, jag har inte gjort julgodis och ingen julmat men det är lika mycket jul ändå. Vi har så fint här hemma och ikväll ska jag tända massor av machaller. Det blir säkert bastu och bad i eftermiddag, glögg i Sjöstugan och vi har massa gott att äta som vi hjälps åt med.
Jag har inte slagit knut på mig själv och på mitt hem för att få ihop fina bilder till er för det har jag inte hunnit med. Jag har ju varit på mitt jobb och hjälpt kunder och sedan när man kommit hem har man vilat sig. Att ha en fru/mamma som mår bra har varit det viktigaste och det har vi nu.
Det var lite frost på morgonen när jag vaknade idag så det var mysigt men ingen snö men det blir jul ändå. Saknar snön.
Med dessa bilder önskar jag er alla GOD JUL från mig. Jag kommer kanske inte ha tid att titta in här nu på ett tag för huset är fullt människor i huset och vi ska fira jul med Kalles släkt och med min släkt och jag ska sjunga två gånger i kyrkan men jag ska fota lite bilder till er som jag kan visa. Jag skriver så fort jag kan.
Julstrumporna i gästrummet har fått paket och det ska vi ha hela livet. Tycker det är så gulligt och roligt.
Ikväll kommer det nog inte dukas något bord utan vi ställer maten här och äter vid tv:n. Alla brukar gilla att sitta där. Ta på sig pyjamas och mysa och så uppesittarkväll med gänget. Jag ska nog ställa fram de här tallrikarna de är så fina. Har sett så många fina julserviser, den här och här är också himla fina. Köpte mycket fint när jag jobbade på Cervera/Duka för 25 år sedan. Fina glas är ju tex de här, här och här. Annars hittar man lika fint på loppis.
Nu ska jag göra mig i ordning lite här, blir silkig kjol och blus och så jobba några timmar innan det blir jullov för mig.
GOD JUL mina fina läsare och tack för att ni vill läsa här om allt som händer mig och det jag tipsar om. Jag har ju inte bara bloggen längre så det har blivit lite mindre inlägg här i perioder men så får det vara.
Ha nu en fin jul, så ska jag ta lite nya bilder till er och så ska jag fira jul med min familj och alla släktingar. Nu är det jullov för mig om några timmar.
Det blev en seg och skön dag här med mycket vila. Vi har handlat lite mat i byn och gått promenad med Pettson men sedan har jag sovit och latat mig och det ska jag fortsätta att göra hela kvällen.
Igår efter Philip kommit och han somnade tidigt för han var trött så tog Kalle och jag ett bad.
Jag har haft en trött hjärna ett tag nu och det tar tid innan man kommer ikapp. Så jag passar på att sova middag om jag är ledig för det kan jag inte göra när jag är på mitt andra jobb. Egentligen skulle halvtid/jobba 4 timmar om dagen vara bra för mig men så är det inte där jag är. Det är så kul att jobba, men jag blir trött i huvudet men det går lite upp och ner.
Nu ett tag har jag passat på att vilat mycket när jag är hemma. Vi gör inte julmat eftersom vi äter borta två dagar i rad med våra släktingar, godis köper vi och kakor äter vi inga så det är inte så mycket att göra. Lite fika till mellandagarna kan det bli då lite vänner ska komma och hälsa på.
I mellandagarna är jag ledig och det ska bli skönt. Jag ska sjunga två gånger i jul också och det ser jag fram emot. Nu ska jag slå in lite mer julklappar till Pettson , han fick den här och ska få den här också. Så bra leksaker. Findus vår älskade katt fyller 10 år idag. Så fort livet går, svårt att förstå att 10 år redan gått. Findus han äter inget godis, men han älskar sin kattmat här så den har vi fyllt på.
Ha det så bra så ska jag slå in lite klappar och fortsätta lata mig.
Godmorgon alla fina. Hinner inte göra något långt blogginlägg idag så vi får se om orken finns ikväll. Igår efter jobbet var vi på Gustaf och Viktor Norens julkonsert men de pratade mer än de sjöng så inte riktigt min typ av konsert. När de sjöng var den fantastisk, de är så duktiga musiker. De däremot mycket klokt men hade velat höra dem sjunga mer.
Idag ska jag jobba några timmar och sedan hem och vila mig och sedan åka och handla maten med Kalle. Imorgon skulle jag vilja gå ut i naturen med min hund som älskar gå i skogen precis som jag. Städningen bryr jag mig inte så mycket om för när 3 personer och en katt kommer till vårt lilla hus då blir det en salig röra och alla får vara som de vill. Fast å andra sidan har man städat hela huset på en timme sedan är det bra med det. Kalle och jag hjälps åt med allt och barnen med.
Så nu önskar jag en fin lördag, jag har inga höga krav och måsten. Blir pyjamas efter vi handlat och troligtvis bad eller bastu när sonen dyker upp ikväll och sova i eftermiddag.
Hur har ni det? Jag tänker på er alla där ute ofta, hur ni har det och hur ni mår. Har ni hört det att de flesta tankar som du tänker på en dag tänker andra på också, att vi är mer lika än vad vi tror. Därför försöker jag ju alltid att skriva omkring mina tankar och mitt liv för att du kanske ska känna igen dig.
En dag har jag jobbat på klädaffären och så kör igår sedan var jag trött. Kören tar i och för sig aldrig energi , men det blir en sen kväll. Ibland är det som kroppen behöver några dagar innan den kommer in i andra andningen fast å andra sidan ska jag aldrig mer kämpa på det sättet i mitt liv. Jag har fått höra på sjukhuset vad jag klarar av och det är gott nog. Nu är det fredag och en till lång jobbdag före jul. Det är kul att jobba nu med att få slå in paket och lite mer kunder så jag trivs verkligen med det jag gör. Det är lagom.
Idag ska jag köpa ostar på torget så jag ska åka in lite tidigare. Det är så bra med torghandel på fredagar och att man kan köpa Norins ost.
Ikväll ska Kalle och jag på julkonsert. Det blir Gustaf och Viktor Norens jul. Det ser jag verkligen fram emot så mycket. Om Kalle säger att han vill gå på någon konsert då brukar jag boka det för han säger det så sällan så den här ville han gå på.
Sonen skulle kommit men han ville gå på julfest så han kommer imorgon. I helgen ska det handlas mat och planeras lite vad vi ska äta. Philip bor i Sjöstugan natten till julafton och så har vi gästrummet till de andra så glad att alla har sängar nu att sova i. Jag har ju inte bloggat om allt som Philip och jag gjorde på vår resa. Vi var ju på ett magiskt ställe där Philip köpte en sådan här.
Dessa bilder är från förra året när vi hade snö och frost ute. Inatt har det mest blåst igen, men jag är glad ändå. Det är djuren och människorna som finns runt mig som är min största glädje. Jag vet att det kunde sett annorlunda ut. Tänker ofta å de andra föräldrarna på sjukhuset som miste sina döttrar i cancer. Jag är rik som har min familj.
Ha en fin fredag bästa bloggläsare och stor kram
Kram Lotta
Lotta tipsar
Sånt jag tycker är fint till vintern , kjolen jag har som ni ofta frågar om finns här nu. Mysig tröja här och dessa tröjor här är så sköna.
Godmorgon fina bloggläsare. Jag sov/meditera igår och sov bra inatt så idag är jag piggelin. Ska meditera/sova i eftermiddag också och laddat nu inför några jobbdagar fram till jul. Jag orkar verkligen inte som förr, men det är helt okej.
Det är så skönt när man landat och inte känner man måste prestera massor. Sådan här är jag och det är så här jag klarar av. Jag har sagt till mig själv att jag kan klara mig på så mycket mindre inkomst bara jag får min tid, men det går ingen nöd på mig som ni ser.
Nu vet jag att fota, skriva och hitta på bilder, piffa och skapa material hit tar tid och allt tar mycket längre tid än vad man tror. Förr så räknande jag aldrig med den tiden och tänkte jag bara ska blogga lite också, men så blev det ju skitjobbigt när vi kom hit till stugan och alla i familjen ville umgås och jag var tvungen att alltid jobba massor. Hade massor av samarbeten som skulle göras och fick sätta mig vid datorn när de andra skulle umgås, det blev bara press och stress så glad att jag inte har det så nu. Att åka till klädaffären ca en halvtid är mycket, mycket roligare och bättre för mig.
Det är viktigt att ta hand om sig själv och utgå från den man är just nu. Någon undrade om jag skulle sluta blogga, nej det ska jag inte. Jag älskar min blogg och jag älskar skriva till er och tror jag kommer göra det till jag blir pensionär. Ni är viktiga för mig och jag älskar skapa material till bloggen och dela med mig.
Det var bara ett företag jag jobbar med som ändrade på våra villkor och som blev jobbigt för mig men jag har ordnat upp det nu. Det är viktigt för mig att dela lite av allt. Dagar man oroar sig och dagar man är glad. Jag vill att ni ska veta att jag är mänsklig, mitt liv innehåller allt precis som ert.
Idag ska jag till frisören och fylla i mina grå , fortsätter med det ett tag till. Kalle tycker jag kan bli ljus/grå men jag väntar några år till. Jag ska också göra julnaglar, tyvärr är hon som gör dessa inte så bra på det men jag orkar inte ta mig till Linköping för att göra det. Gå till frisören och göra naglar är det jag gör med mitt utseende, annars är jag nöjd om jag är. Det är så skönt att bli äldre och bara tycka att man duger som man är.
Jag skriver ofta om allt det här för jag vill ge alla som läser olika känslor och tankar osv när ni besöker mig.
Jag älskar att vara i julen. Jag älskar den här tiden med att ha julpyntat hem och skulle vilja ha det en månad till. Älskar tomtarna, stämningen och saknar bara snön.
Jag hade gärna velat ha snö ute och allt blir så vackert med snö utanför köksfönstret. När jag vaknar på morgonen så lyssnar jag på sånger vi sjunger i kören och då får jag en sådan varm och mysig känsla i kroppen.
Tyvärr har vi ingen snö här nu men drömmer det till julafton.
Någon som kan skapa stämning och fina bilder på sig själv är UnderbaraClara. Vill ni ha en bok som ger så mycket julkänslor så finns den här.
Idag ska jag fortsätta plocka ordning här hemma, tvätta och torka golven och slå in några julklappar till djuren. Det regnar utomhus idag och Pettson har fått en ny regnkappa för han har växt ur sin gamla. Tror jag tar fram den på promenaden idag. Sedan ska han få några gulliga leksaker. Räv och nalle som han får på julafton och ben osv. Findus gillar inte kattgodis och bryr sig inte om leksaker så han får bara sin vanliga mat.
Jag ska ta hand om den här dagen och ska försöka sitta vid datorn också och fortsätta ”städa” här, måste städa bloggen som jag kallar det, bilder osv och jag har många mail som behöver skickas. Jag är dålig på att lägga tid på det men nu kommer ju lite tråkiga månader framöver med inte så mycket att pyssla med så då ska jag pyssla med sånt.
I januari ska jag ta tag i att städa mina garderob som jag i och för sig igen har men mina kläder ska jag gå igenom och skafferiet. I skafferiet har jag sådana här burkar men vill ha sådana man kan stapla för att få plats med mer.
Nu önskar jag er en fin dag. Det blev en annan kjol för mig igår när jag träffade mina jobbarkompisar. Ville ha en mysig outfit och struntade i blus osv Det var en mysig och trevlig kväll. Jag hade fixat lite blockljus, servetter mm i presenter.
Ikväll ska jag ha myskväll här hemma för sedan vara redo för tre jobbdagar. Nu har vi bara öppet till kl 13 på lördagar så den dagen säger bara svish. Philip kommer nog imorgon och stannar fram till julafton. Kalle och jag ska på julkonsert på fredag så det blir kul.
Nu ska jag ta ut hunden och göra mig redo för frissan. Tar en sväng förbi stora återvinningen och så köpa en hyacint på Ica och kaffebönor till Elins julklapp.
Ha en toppenfin dag
Kram Lotta
Klänning här , cardigan här , tröja här och kjol här
Kod ARSTIDERDEC24
33% på dyraste varan och/eller 5% på redan rabatterade varor