Innehåller annonslänkar

Pettson och jag har en helg själva så vi passade på att boka in utflyktsdag med Elin, svärson och min dotters svärmor. Vi hamnade såklart på Gryts handelsträdgård som vi brukar besöka en gång på sommaren och en gång på vintern. Nu var det dags för vårt sommarbesök.

Alltid lika mysigt och inspirerande där och bara gå och titta. Jag behöver inte så mycket inredning men det finns mat och så blommor såklart.

Gulliga Karl var med och tog hand om Pettson. Pettson är så duktig på att åka bil och säger inte ett knyst när han får sitta i sin hundbur bak i bilen.


Här finns det alltid så mycket fint porslin att titta på. Jag köpte några krukor och lite blommor att sätta på bordet på bryggan. Det får ni se en annan gång.


När vi var klara gick vi över och tog lunch Gryts Skärgårdscafe. Jag tycker så himla mycket om Elins svärmor. Vi har samma humor och lättsamt sätt att umgås på. Det hade varit roligt att åkt iväg en natt tillsammans någon gång och vara borta lite längre.

Pettson skötte sig exemplariskt och satt under bordet och väntade. Man fick ha med sig hund utomhus.

Jag tog en ceasarsallad och den var jättegod. Nästa gång ska vi äta vid Fyrudden, men nu vet jag inte om vi kommer iväg mer i år. Kalle och jag brukar ta en tur till skärgården på sommaren med sportbilen. Vi har ca en timme dit och dagstur kan det bli på semestern, men troligtvis inte till Gryt då. Nu blev det lite längre när vi åkte från Linköping.

På vägen hem åkte vi över Löftsad slott och tog en fika. Där finns det så mycket gott.

Där finns det så mycket fint att titta på men det blev mest att titta och fika denna gången.



Nu är jag hemma igen och tappat lite av rösten. Vi får se om jag kan prata imorgon när jag ska jobba några timmar annars får jag gestikulera. Min kollega är tillbaka efter sin sjukskrivning och jag hoppar fortfarande bara in som vikarie i klädaffären så därför jobbar jag lite mindre just nu men det är helt okej för mig. Imorgon eftermiddag väntar gräsklippning, bokföring och plantering av blommorna jag köpte idag. Sedan till nästa helg ska Kalle och jag ha semester tillsammans igen en vecka.
Nu ska jag fixa lite fotvård och sedan lata mig och somna tidigt, ha det så bra bästa bloggläsare.
Kram Lotta
Gulliga klänningar som Elin köpt till sommaren HÄR och HÄR, kanske ni får se dem på senare
Lexington så mycket snyggt, överkast HÄR och de HÄR söta muggarna

