Längtar efter att förverkliga mer av

Att ha tagit en paus i September har gjort att jag hunnit känna efter vad det är jag vill ha mer av i mitt liv. Vad är mina drömmar och önskningar framöver som jag vill förverkliga innan det är försent. Jag längtar efter att vara i naturen och mindre tid framför en skärm. Jag vill vandra, jag vill göra mer inom keramik och jag vill åka på retreat och meditera osv Sedan älskar jag att vara med min familj, men det här är sånt som jag drömmer om för min egen skull.

Min starkaste längtan är att vandra mer. Jag längtar så mycket efter att gå mer och vara ute i naturen, vandra bland fjäll och berg eller andra typ av ställen. Ihop med andra , med min hund , eller bara ensam.

Nu jag jag hunnit tänka på allt mycket mer och bestämt mig för att åka iväg och vandra mer, boka resor eller ta bilen och gå med Pettson. Jag har mycket tid i veckorna som andra kanske inte har, men jag kan göra det själv. Innan har jag haft som en spärr att åka iväg själv för jag vet att min mamma inte tycker om att jag ska gå själv. Hon är alltid rädd att det ska hända mig saker vad jag än gör. Men livet är för kort för att vänta och för att vara rädd.

Jag är 52 år nu, jag är frisk ( bara min hjärntrötthet som jag känner av) jag äter inga mediciner osv Jag kan inte ta för givet min hälsa är lika bra hela livet som nu, man vet ingenting om framtiden så jag tänker förverkliga mer av det jag längtar efter nu. Jag ser många äldre som kommer in på mitt jobb som inte skulle kunna vandra, gå långt och jag vill göra det medans jag kan.

Jag har skaffat nya fritidsbyxor, skor och jag har köpt väska osv men jag har ändå inte kommit iväg. Men det ska bli ändring på det nu. Det behöver inte vara så långt bort men jag längtar verkligen efter att åka lite mer uppåt i landet och göra dagsturer. Berätta för er om mina vandringsresor och dagsturer.

Jag tänker att det kan vara alla möjliga olika sätt att bo på och att gå på dagarna. Äta gott och fint eller äta enkelt. För mig spelar det inte så stor roll. Jag skulle också vilja åka på vandringsresor till andra länder. Jag drömmer om att komma till Norge.

Jag har ju min kompis Pettson som älskar att gå med mig. Han tycker om att följa med på saker och åka bil.

Min vandring kommer också kunna gå ihop med det som min son drömmer om. Det är där som våra drömmar kan mötas, men det berättar jag mer om senare.

Kjol här, tröja här och tröja gammal men liknade här

Jag gillar inte träna på gym, jag gillar att röra på mig och vara i naturen och det ska jag göra mer av. Jag vill hålla mig frisk genom natur och rörelse och så kan jag också inspirera er genom mina upplevelser. För jag gillar också äventyr men också stillhet och där skulle jag vilja meditera mer med andra. Nu ska jag börja jobba i klädaffären i Oktober igen men det brukar inte vara så många dagar, så en resa med vandring ska bokas in i Oktober och jag ska gå själv med Pettson.

Ha det bra alla bloggläsare, här är det fullt upp några dagar. Ska riva av alla mail osv och ikväll är det kören.

Kram Lotta

Glöm inte bort dina droppar HÄR så blir du piggare

Stickad bouclétröja med dragkedja HÄR

Stickat, så fin tröja HÄR

Girlang HÄR

Kommentarer

Tack för din kommentar, den publiceras efter granskning.

6 reaktioner på ”Längtar efter att förverkliga mer av”

  1. Carina Astriddotter

    Hej!
    Vandringen har också kommit in i mitt liv på senare år. Det är något som händer med kropp och själ när man tar ett steg i taget och kan få göra det i naturen.
    Jag har drömt om att få gå upp på Skierfe i 40 år men hoppas att det ska bli av under 2027.
    Annars gör jag minivandringar i närområdet och har varit en del i Vemdalsområdet och runt Undersåker/Vålådalen.
    Sen tror jag att det blev fel länk till den stickade tröjan i ditt inlägg. Den ser fin ut som om du har tid och möjlighet får du gärna berätta var jag kan hitta den.
    Allt gott!

    1. Ja det finns mycket fint att se i ens närområde bara. Vemdalen har jag bara åkt skidor men skulle gärna vilja vandra i. Har fixat länken nu. Kram Lotta ❤️

      1. Carina Astriddotter

        Tusen tack för länkuppdateringen!
        Jag bor alldeles Höga kusten-området och kan tipsa om det för vandringar. T.ex. i Friluftsbyn (Docksta) finns mycket info och den är också utgångspunkt för vissa vandringar.

        Hoppas du hittar ut till ställen som kan berika!

  2. Alltså vandra är så fint! Alla fina ställen som finns hemma i Sverige, det har ju gjorts massor att rusta upp leder på så många ställen. Följer en del IG konton som verkligen tipsar om ställen. Du känner säkert till ”tadigut.nu” som är i ditt område! Kanske finns massa mer tips på sidor med tips 🙂
    Jag drömmer lite om Tiveden, men ska ev upp till Sälen i slutet på månaden och vandra lite. Man behöver ju verkligen inte åka så långt, men drömmen är ju stora vidderna. Vi var ju med STS Alpresor då i Cervinia och vandrade för två år sen, helt fantastiskt, det bästa jag gjort. Och efter vår bilsemester i Österrike i somras så är det än mer längtan till mer vandring där i alperna.
    Det är något med upplevelsen, naturen, bli trött, bara tänka steg för steg och inte så mycket mer i tankarna som är förlösande.
    Kram

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *